Šálek svařeného vína na stole, venku první závěje prašanu a vůně cukroví linoucí se z kuchyně… To dodává tu pravou vánoční náladu!
Tady u nás na horách je dodržování vánočních tradic jakýmsi nepsaným pravidlem. Míchají se tu nejen české, ale i německé zvyky a všechny dohromady vytvářejí kouzelnou atmosféru, kterou jinde v Čechách nenajdete. Vánoce se v Krušných horách začaly slavit okolo roku 1830. Mnoho zvyků je běžných pro celou naši zem jako například ozdobený stromeček nebo zpívání koled. Jaké jsou však ty krušnohorské?
Asi nejznámějším symbolem krušnohorských Vánoc jsou osvětlené dřevěné oblouky v oknech. V Německu se jim říká „Schwibbögen“. Světlo za oknem připomíná slavnou hornickou éru zdejších dolů. Pro horníky bylo světlo velmi vzácné, když byli celý den pod zemí ve tmě. Proto svícny za okny symbolizují rodinné zázemí, kde je teplo a světlo.
Vánoční pyramida je známá hlavně u našich sousedů. Můžete je spatřit v různých velikostech a to nejen v době adventu. V podstatě se jedná o takovou vysokou, několikapatrovou věž ve tvaru stromečku, kdy každé patro je ozdobeno výjevy z hornické historie, biblických příběhů i každodenního života.
Už jste někdy viděli dřevěnou sošku, ze které vycházel voňavý kouř? Takovýmto figurkám se říká Rauchermannchen a nejčastěji jsou v podobě horníků, lesníků, louskáčků a víl. Je to vlastně takový stojánek, dutá soška, do které se dá vonný „františek“ a z něj se pak line vůně do celého domu.
Vánoční štolu znají určitě všichni a spojují si ji hlavně s adventními trhy v Německu, odkud tato sladkost prapůvodně pochází. V Krušných horách je v podstatě nemyslitelné, že by na Vánoce chyběla na stole. Co rodina, to recept, ale pokaždé platí, že musí být plná rozinek, kandovaného ovoce, ořechů, marcipánu, politá máslem a utopená pod peřinou z cukru. V Německu můžete ochutnat tu pravou, certifikovanou, pouze asi jen ve 130 pekárnách.
Kapitolou samo o sobě je pak stolování u štědrovečerního jídla. Platilo několik pravidel, které se dodržují dodnes napříč celým Krušnohořím.
Například:
- oheň v kamnech nesmí uhasnout
- liché množství osob nesmí sedět za stolem
- většina osob musí být zaměstnaná
- při jídle se nesmí vstávat od stolu
- na stůl patří jen slavnostní jídlo
- nádobí po Štědrovečerním jídle se hned nesmí umývat
A nesměly chybět i takové pochutiny jako jsou klobása, bramborové knedlíky, které slibují velké peníze a čočka, která má přinést drobné mince. Chléb a sůl musí být na stole, aby nechyběl celý rok a pokaždé se musel dojídat. Kyselé zelí, aby rostlo obilí a celer, aby se rodilo mnoho dětí.
To nejhezčí na Vánocích však zůstává všude stejné a to, abychom byli se svými nejbližšími a zastavili se a užívali společných chvil…